Twoje dziecko może nauczyć się dużo z bajek

Świat bajek i fantazji to jeden z kluczowych elementów szczęśliwego dzieciństwa. Nie znam malucha, który nie lubiłby przenoszenia się do tego świata wraz z otwarciem nowej książki, wejściem na salę kinową, czy kliknięciem pilota. Jako świadomy rodzic czuję się jednak odpowiedzialna za to, co oglądają moje dzieci i ile czasu spędzają przed telewizorem. Staram się monitorować oglądane przez nich treści tworząc playlisty, czy uruchamiając kontrole rodzicielskie. Cieszy mnie, gdy autorzy filmów animowanych lub książek sprytnie przemycają w bajkach wiele wartości, którymi należy kierować się w życiu. Lubię wraz z dziećmi usiąść przed telewizorem i znów poczuć się jak mała dziewczynka oglądając ulubione bajki z dzieciństwa, śmiać się i zajadać popcorn. Uwielbiam im czytać, wspólnie się śmiać i wzruszać. Bywa, że uronię łzę oglądając bajkę w kinie. W moim modelu wychowawczym nie stronię od bajek, ponieważ po pierwsze uwielbiam w spokoju wypić gorącą kawę, a po drugie zauważam dużo pozytywnych skutków oglądania, czy czytania bajek przez moje dzieci. Ulubieni bohaterowie mieszkają również w szafach mojego trio i choć nie zawsze umiałam ich właściwie traktować to aktualnie doszłam do perfekcji w praniu, suszeniu, czy przechowywaniu ubrań z nadrukiem. I dziś Ci o tym opowiem :)
 
Obowiązki domowe to doskonała forma nauki i spędzania czasu z dzieckiem. Różową koszulkę mamy i te dziecięce, które składamy kupisz teraz w PEPCO za 9,99zł!
Czego Twoje dziecko może nauczyć się z bajek?
 
Słuchając bajek dziecko przede wszystkim uczy się rozumieć odczucia innych, a to z kolei skłania je do refleksji i analizowania konkretnych przeżyć w życiu własnym i bliskich mu osób. Ocena własnego postępowania oraz świadomość, że sami kierujemy naszym życiem, to jedna z kluczowych umiejętności, którą każdy z nas musi opanować i im szybciej nam się to udaje, tym lepiej.
Mały człowiek identyfikuje się z postaciami bajkowych bohaterów, a w oglądanych historiach odnajduje uczucia podobne do własnych, co daje mu pewną wspólnotę z otoczeniem oraz przekonanie, że inni ludzie zmierzyli się wcześniej z identycznymi, podobnymi lub równie trudnymi problemami. Dziecko ocenia bohaterów, stara się zrozumieć motywy ich czynów, a cała sytuacja odbywa się w bliskiej mu atmosferze fantazji i magii.
Bajki uczą dzieci podążania do celu, mimo wielu nieprzychylnych sytuacji i osób. Przejmowanie kontroli, walka o realizację marzeń, wiara w siebie i w to, że wszystko jest możliwe są tu przeplatane i ukazane w wielu kontekstach sytuacyjnych. Maluch korzysta z tej skarbnicy wiedzy, ucząc się przy tym tego, co w życiu ważne, a przy okazji wyśmienicie bawiąc.
Nieodzowną częścią życia, tak pięknie ukazywaną w bajkach jest również przyjaźń i dbanie o relacje z innymi ludźmi.
Czytanie i oglądanie bajek wprowadzi nasze dziecko w świat zwierząt, roślin, warunków atmosferycznych oraz ludzi, z charakteryzującymi ich cechami i przywarami, a także miejscami zamieszkania (pałac, igloo, dżungla, szałas…).
Pamiętajmy jednak, że bajki nie wychowają za nas dziecka i do nich jak do wszystkiego należy podchodzić z rozsądkiem. Największą wartością dla maluchów jest czas spędzony z rodzicem, ilość i jakość interakcji rodzic-dziecko jest kluczowa w ich rozwoju i nie wolno nam o tym zapominać. Dbajmy o to, by nie przebodźcowywać dzieci i nie pozwalać im na zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem, mimo wszystkich powyższych pozytywów. Nie da się ukryć, że dzieci oglądające bajki są nastawione na bierne patrzenie i podążanie za bohaterem, a nadmiar telewizji wniesie do życia małego człowieka więcej szkód niż pożytku.
 
Miska popcornu, kilka poduszek i aranżacja domowego kina gotowa! Koszulki, legginsy i tiulowa spódnica do kupienia w PEPCO.
Koszulki licencyjne z ulubionymi bohaterami znajdziesz w najnowszej gazetce PEPCO w cenie 9,99zł.
 
Prototypowe postacie dobra i zła
 
Wspólne oglądanie bajek to również doskonała okazja do rozmowy z dzieckiem o świecie wartości. Tu zwykle doskonale mamy zachowany podział na postacie dobre i złe, wszystko jest czarne lub białe, sprawiedliwe lub niesprawiedliwe. I co najważniejsze: dobro zawsze zwycięża! Jako rodzice możemy na przykładzie bajek w prosty i jasny dla dziecka sposób opowiedzieć mu o tym, czym warto się w życiu kierować (dobroć, pracowitość, szczerość, odwaga…) a czego powinniśmy się w codziennych działaniach wystrzegać (chciwość, kłamstwo, lenistwo…). Bajki uczą optymizmu, zachęcają do walki z przeciwnościami losu i dostarczają pozytywnych wzorów, o ile monitorujemy treści, które oglądają nasze maluchy. Mocno Was do tego zachęcam.
 
Jak wykorzystuję magię i potęgę bajkowych bohaterów?
 
Jako mama trójki dzieci wykorzystuję moc bohaterów z bajek w wielu ważnych dla dzieci momentach. Jednym z nich jest kompletowanie wyprawki do przedszkola z uwzględnieniem ulubionego bohatera na przedmiotach, których dziecko będzie tam używać. Mowa o bidonie, worku na obuwie zmienne, kapciach, czy ubraniach. Do dziś pamiętam, jak moja córka założyła dodającą odwagi koszulkę z Elsą na klasowy konkurs recytatorski.
 
Bajkowi bohaterowie i ulubione emotki na koszulkach zajdziesz aktualnie w PEPCO.
Bajkowe inspiracje na t-shirtach z PEPCO
 
Kilka dni temu wystartowała wiosenna promocja w PEPCO w ramach której koszulki z wieloma bajkowymi bohaterami możecie kupić za jedyne 9,99zł! Przyznam, że to rewelacyjna cena, szczególnie gdy tak jak ja macie do ubrania na nowy sezon więcej dzieci. Jakość koszulek licencyjnych z postaciami Disneya już wielokrotnie przetestowałam i mogę Wam polecić. T-shirty z ulubionymi bohaterami oraz emotkami występują w wielu kolorach, więc z powodzeniem skompletujecie przy ich użyciu wiosenne i niebawem (mam nadzieję) letnie stylizacje.
 
 
W szafie mojego syna koszulek nigdy za wiele. Nosi je przez cały rok. Latem same, a w pozostałe pory roku, pod bluzą, którą w przedszkolu z uwagi na temperaturę ściąga. Dziewczynkom poza koszulkami kupiłam też szare, tiulowe spódniczki (29,99zł), bo u nas nie ma wiosny bez tiulu :)
Te są dodatkowo z falbianiastymi szelkami i jaskrawym akcentem, więc wyglądają uroczo! No i spinki. Gumki i spinki gubią się u nas niczym skarpetki zjadane przez pralkę. Hania dostała też miętowe legginsy w urocze wzorki za które zapłaciłam tylko 7,99zł.
 
 
Jeśli szukacie miejsc w których możecie się zainspirować to warto zaglądać na Inspiracje PEPCO, gdzie panuje prawdziwa PEPCOmania! Sama wyszukuję tam już dekoracji do domu, by na dobre zaprosić wiosnę w nasze progi. Fajne jest to, że macie na żywo w różnych konfiguracjach pokazane konkretne produkty z PEPCO, więc bez problemu jesteście w stanie odtworzyć daną aranżację, czy stylówkę. Wspomniana skarbnica inspiracji znajduje się tutaj.
 
 
Jeden bohater to za mało! Maciej wybrał koszulkę z mixem super bohaterów :)
 
Hanka koszulkę z królikiem, chociaż w jej przypadku stawiałabym raczej na wszędzie wspinającą się małpkę :) Tiulowa spódnica z PEPCO: 29,99zł
Jak prać, suszyć i prasować t-shirty z nadrukiem?
 
Pamiętam, że moja przygoda z t-shirtami z nadrukiem nie wyglądała kolorowo. Nie traktowałam ich właściwie i szybko się niszczyły. Szybko jednak nadrobiłam braki i dziś dzielę się moją nietajemną wiedzą na temat użytkowania koszulek z ulubionymi bohaterami.
  1. Zacznij od sprawdzenia metki. To na niej masz instrukcję prania i prasowania.
  2. Koszulki z nadrukiem pierz w delikatnych środkach piorących, najlepiej w 30 stopniach, wybierając opcję delikatną, bez zbytniego odwirowywania,który może zniszczyć naprasowane elementy.
  3. Prasuj od wewnętrznej strony, aby żelazko nie miało bezpośredniego kontaktu z nadrukiem lub przy użyciu specjalnych siatek ochronnych.
  4. Jeśli to możliwe, składaj tak, aby linia złożenia nie przebiegała przez nadruk, a najlepiej powieś na wieszaku i gotowe!
  5. Pamiętaj, że odzież z nadrukiem zawsze jest wcześniej impregnowana, więc wypierz ją zanim po raz pierwszy założysz dziecku. Generalnie każdą rzecz przyniesioną ze sklepu do domu polecam najpierw wyprać.
 
Prasowanie koszulek z nadrukiem tylko na lewej stronie.
 
 
A Ty wolisz poskładane, czy powieszone? :)
 
 
W przypadku koszulek z nadrukiem jestem fanką wieszania.
 
Mam wtedy pewność, że nadruk zostaje nieuszkodzony a koszulka służy nam o wiele dłużej.
 
Na koniec moje ulubione cytaty z bajek :)
– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
– Nic wielkiego – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.
– Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałby żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie. /Kubuś Puchatek/
– Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.
– Właściwie wszystko mi jedno. – W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz /Alicja z Krainy Czarów/
Wiesz co się robi jak życie dołuje? Mówi się trudno i płynie się dalej.  /Gdzie jest Nemo?/
– Nawet nie wiem co to miłość. – Ej, to łatwe. Ja wiem. Miłość to… jak bardziej się martwisz o kogoś niż o siebie. /Kraina Lodu/
Odwaga jest na wyciągnięcie ręki: nie trzeba jej kupować za pieniądze. Nie trzeba się jej uczyć w szkole! Odwaga to jest coś, no nie? Jeśli masz odwagę, to wszystko musi się udać!/Piotruś Pan/
Daj znać, którego bajkowego bohatera aktualnie kocha Twoje dziecko i kim Ty fascynowałaś się w dzieciństwie? Masz jakieś bajki, które Ty pamiętasz, a Twoje dziecko również uwielbia? U nas numerem 1jeden ostatnio są bohaterowie kreskówek Looney Tunes! Dziewczynki wręcz uwielbiają sympatię Bugsa, króliczkę Lolę.
 
A po obejrzeniu bajki można ulubionych bohaterów pomalować :) Koszulka Emoji, PEPCO 9,99zł.
 
Mama ma wtedy czas na kawę albo.. zdjęcia :)
 
Taka cisza i skupienie jest w naszym domu świętem :) koszulka Superman 9,99zł PEPCO
 
Koszulki Bunny znajdziecie w PEPCO w kilku kolorach. Hania najchętniej wybiera miętową.
 
Tadam! Jeszcze chwila i nowy rysunek zawiśnie na lodówce :)
 
 
Fajnie jest być mamą trójki. Szczególnie jak wszystkie kolorują i nie kłócą się o kredki :)
#blogerkapepco
#zabiegana