Więcej inspiracji dla Ciebie

DzieckoKażde dziecko może być geniuszem! Sprawdź, jak rozwijać dziecięce talenty!

Wszyscy kochający rodzice uważają, że ich dziecko jest najmądrzejsze i najbardziej utalentowane ze wszystkich. Jednak często nawet nie potrafią sprecyzować, które konkretnie talenty przejawia ich pociecha. Warto poznać wszystkie ich rodzaje, aby nie tylko wiedzieć, jakim rodzajem inteligencji dysponuje dziecko, ale i dowiedzieć się, jak postępować na co dzień, żeby wspierać jego predyspozycje i w pełni rozwinąć możliwości.

Aby się nie pogubić, najlepiej spojrzeć na schemat i odszukać na nim cechy swojego dziecka, a potem sprawdzić, jak rozwijać jego zdolności. 

 

 

Skoro już wiesz, co może kryć się w głowie Twojego malucha, sprawdź, jak uwolnić talenty i rozwijać poszczególne typy dziecięcej inteligencji.   

 

Małe gaduły uwielbiające czytać i pisać

 

Jak rozpoznać?


Twoje dziecko szybko zaczęło mówić i od tego czasu buzia mu się nie zamyka? Gdy już nauczyło się czytać, połyka książkę za książką i nigdy nie ma dość? Lubi zaskakiwać nowo poznanymi słowami i czasem masz wręcz wrażenie, że zna na pamięć cały słownik? Uwielbia fantazjować, zmyślać i opowiadać niestworzone historie? Nie musisz się martwić! To oznacza, że ma dobrze rozwiniętą inteligencję słowną. 

Zamiast się martwić, krytykować dziecko za mówienie nieprawdy i próbować dyscyplinować, jego talent należy po prostu wspierać!

 

Jak wspierać?


Czytaj swojemu dziecku jak najwięcej i zachęcaj do nauki samodzielnego czytania. Czytaj nie tylko na dobranoc. Wybieraj książki o różnorodnej tematyce, zachęcaj je również do pisania i zabaw słownych. Rozwiniesz w ten sposób jego wyobraźnię i zasób słów! 

 

 

Książeczki dla dzieci, które rozwiną inteligencję słowną Twojego dziecka:

 

Książeczka aktywizująca, z klockami lego lub z kucykiem My Little Pony - 9,99 zł

 

Dzieciaki zawsze dobrze zorientowane w terenie

 

 

Jak rozpoznać?


Twoje dziecko jest zawsze dobrze zorientowane w każdym terenie. Już po chwili ma w głowie mapę nowego miejsca, a nawet potrafi przenieść ją na papier, ponieważ uwielbia rysować. Szczegółowo opisuje drogę do szkoły lub do babci, jest doskonałym nawigatorem podczas rodzinnych wycieczek i w bardzo plastyczny sposób potrafi opisać każde miejsce i sytuację.

 

Jak wspierać?


Twoje dziecko myśli przede wszystkim obrazem i bawi je dopasowywanie wzorów i kolorów, dlatego podsuwaj mu zabawki i zajęcia, które mu to umożliwią. Idealne będą dla niego kolorowanki i zabawki wymagające umiejętności manualnych. Rozwiną jego wyobraźnię plastyczną i przestrzenną. 

 

Masa plastyczna Play-Doh, zestaw Kraina Lodu Przygoda na Saniach – 49,99 zł
Masa plastyczna Play-Doh, dostępne zestawy: pizza, owoce, kanapka, słodycze – 19,99 zł

 

Zabawki, które rozwiną inteligencję wizualną Twojego dziecka: 

 

Kolorowanka z łamigłówkami, 400 str., dostępne: Wiosenne zadania lub Mnóstwo łamigłówek – 14,99 zł

 

Dziecko, które rozwiąże każdą zagadkę

 

 

Jak rozpoznać?


Masz w domu małego analityka, który znajduje logiczne rozwiązanie każdej zagadki i zawsze rozkłada na elementy pierwsze wszystkie nowe zabawki? Uwielbia liczby i łamigłówki, niestraszne mu żadne puzzle czy układanki. Ma nieskończone pokłady cierpliwości i wytrwałości, więc jeśli trafi na jakiś problem lub zadanie, nie spocznie, póki nie znajdzie rozwiązania.

 

Jak wspierać?


Twoje dziecko uwielbia głowić się i analizować, podsuwaj więc mu zabawki, które tego wymagają: puzzle, układanki, gry pamięciowe. Im bardziej musi się skupić podczas zabawy, tym bardziej jest zadowolone i tym lepiej rozwijają się jego talenty. 

 

 

Mała gwiazda – gra, tańczy i śpiewa!

 

Jak rozpoznać?


Twoje dziecko uwielbia tańczyć, nucić i grać na wszystkim, co wpadnie mu w ręce? Wcześniej zaczęło nucić niż mówić i już w kołysce bujało się w takt muzyki? To wspaniale! Prawdopodobnie rośnie Ci mała gwiazda z talentem muzycznym!

 

Jak wspierać?


Pamiętaj, że takie dzieci, jak wszystkie artystyczne dusze, bywają bardzo wrażliwe na swoim punkcie. Uwielbiają się popisywać przed innymi swoimi umiejętnościami, ale łatwo wpadają w złość, kiedy coś im nie wyjdzie. Dlatego musisz mieć mnóstwo cierpliwości, będąc pierwszym widzem swojego dziecka. Ale to nie musi być rola bierna – przecież możecie razem śpiewać, grać na instrumentach, słuchać muzyki i tańczyć do niej. To przecież wspaniała zabawa dla całej rodziny!

 

 

Żywe srebro – wiecznie w ruchu!

 

Jak rozpoznać?


Twój maluch nie potrafi usiedzieć na miejscu i jest w ciągłym ruchu? Już za nim nie nadążasz i czujesz się jak na niekończącym się maratonie? Spokojnie, pozwól mu się wyszaleć. Takie dziecko wcale nie jest nadpobudliwe, po prostu odznacza się wyjątkową inteligencją ruchową. A ruch to w końcu zdrowie!

 

 

Jak wspierać?


Pozwól swojemu maluchowi wyszaleć się i zmęczyć. Podsuwaj mu zabawki, które wymagają aktywności fizycznej i przebywania na świeżym powietrzu. Dziecko będzie przeszczęśliwe, a Ty będziesz mogła odpocząć, zamiast ciągle za nim biegać. 

 

Zestaw do gry w piłkę nożną, bramka z siatką, o długości 120 cm, gumowa piłka i pompka – 39,99 zł

 

Piłka nożna, 2-warstwowa, dostępna w kolorach: czarno-białym oraz czerwono-białym – 14,99 zł
Torba sportowa, z nadrukiem, dostępne różne kolory, o wymiarach: 50 x 28 x 21,5 cm – 19,99 zł

 

Gwiazda podwórka zawsze w asyście kolegów lub koleżanek

 

Jak rozpoznać?


Twoje dziecko ma tylu kolegów i koleżanek, że nie jesteś w stanie spamiętać ich imion? Na podwórku wszyscy je znają i zapraszają je do wspólnej zabawy? Błyskawicznie nawiązuje znajomości w każdym miejscu i w każdej sytuacji? Sąsiadki zawsze uśmiechają się na jego widok i częstują słodyczami? Zamiast się temu dziwić i niecierpliwić, że nie kojarzysz kolegi, o którym tym razem Ci opowiada, doceń to, że ma ponadprzeciętną inteligencję społeczną i niezwykły talent do zjednywania sobie ludzi. To naprawdę cenna cecha! 

 

 

Jak wspierać?


Zamiast na siłę zatrzymywać dziecko w domu, zachęcaj je do przebywania wśród ludzi – będzie miało szansę nawiązywać nowe kontakty i bawić się z innymi dzieciakami. Kupuj mu zabawki, które pozwalają na zabawę w grupie i uczą dzielenia się z innymi. 

 

Zestaw do badmintona dla dzieci, rakietki z krótkimi rączkami oraz kolorowa lotka – 9,99 zł
Zestaw do gry dla 2 osób, piłka i 2 tarcze, na rzepy – 9,99 zł

 

Dziecko świadome siebie i swoich potrzeb

 

Jak rozpoznać?


Twój maluch od najmłodszych lat potrafi mówić o tym, co czuje i czego potrzebuje. Jest w stanie  skoncentrować na tym, co robi, jest bardzo samodzielny i nie zawsze wtajemnicza Cię w swoje sprawy. Nie musisz się martwić – oznacza to tylko, że jest małym indywidualistą, który sam potrafi zadbać o siebie.

 

Jak wspierać?


Zamiast na siłę przekonywać dziecko do zabaw w grupie, wspieraj jego talenty i zachęcaj do rozpoznawania swoich uczuć. Możesz, np. podsunąć mu pomysł prowadzenia pamiętnika, w którym będzie zapisywało swoje historyjki i przemyślenia. Pozwoli to dziecku lepiej zrozumieć swoje emocje, a być może przy okazji rozwinie talent pisarski. 

 

 

Bycie rodzicem utalentowanego dziecka nie jest proste i czasem wymaga dużo pracy i wysiłku, ale pamiętaj, że Cię w tym wspieramy naszymi produktami. :)

 

Bibliografia

1.https://www.dziecirosna.pl/szkola/rozwoj/rozwin_geniusz_swojego_dziecka.html

2.http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/rozwoj-dziecka/jaki-rodzaj-inteligencji-przewaza-u-twojego-dziecka.html

 

 

 

Prezentowana oferta wiosenna obowiązuje w sklepach do wyczerpania zapasów. Zdjęcia prezentują przykładowe wzory produktów i mogą nieznacznie odbiegać od rzeczywistości.