Więcej inspiracji dla Ciebie

DomHYGGE, czyli DUŃSKA SZTUKA SZCZĘŚCIA

 

Dobra wiadomość: po hygge nie trzeba jechać aż do Danii. Ten stan można osiągnąć wszędzie, a przede wszystkim we własnym domu. Pomocne w stworzeniu przyjemnej atmosfery mogą okazać się akcesoria dostępne w PEPCO.

 

Stolik kawowy z metalowym koszem, o wymiarach: 45 x 46 cm – 59,99 zł


Na samym początku należy się wyjaśnienie, co to jest hygge. Aby poznać to zjawisko, trzeba uważnie przyjrzeć się duńskiemu społeczeństwu. Mieszkańców Danii zalicza się bowiem do najszczęśliwszych ludzi na świecie.

 

Warto dodać, że Duńczycy potrafią cieszyć się z małych rzeczy. To pozwala im odnajdywać spokój i relaks w prostych, codziennych sprawach. Stąd może dość popularne w Danii powiedzenie „skromne, ale dobre” oraz tak duża popularność zjawiska zbudowanego wokół hygge. W lekturach poświęconych temu tematowi powtarzają się wskazówki i rady dotyczące spędzania wolnego czasu, które mają nam ułatwić osiągnięcie stanu błogości niezależnie od pory roku czy okoliczności życiowych. Wymienia się tutaj przede wszystkich dobre relacje z bliskimi. Hygge zwraca uwagę także na odnajdywanie przyjemności w drobnych czynnościach, takich jak oddawanie się ulubionej lekturze z kubkiem ciepłego napoju w dłoni (Duńczycy uwielbiają kawę), długie rozmowy przy ognisku czy wspólne gotowanie z przyjaciółmi. 

 

Lampa o nowoczesnym kształcie, dostępne różne wzory – 39,99 zł
Osłonka cementowa, o wymiarach: 10 x 9 cm – 4,99 zł


JAK OSIĄGNĄĆ HYGGE WE WŁASNYM DOMU?

 

Ostoja hygge – dom


Duńczycy większość wolnego czasu spędzają w domu, dlatego przykładają dużą wagę do jego wystroju. Nie jest to jednak równoznaczne z tym, że kupują drogie, wyszukane meble i urządzają swoje mieszkania według najnowszych trendów. Wprost przeciwnie – wnętrze ma być szczere i prawdziwe – powinno odzwierciedlać osobowość właściciela. Niezbędne są więc pamiątki z podróży, fotografie rodzinne i tzw. przedmioty z duszą. Dom w stylu hygge to mieszanka wielu stylów. Obok drewnianego stołu znajdzie się w nim nowoczesne krzesło i industrialna lampa. Duńczycy uwielbiają naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień, skóra, płótna, wiklina czy metale. Dzięki nim osiągają we wnętrzu połączenie prostoty z wyrafinowaniem. 

 

Kule świetlne, 20 szt. LED, dostępne różne wzory – 29,99 zł
Świeca w osłonce metalowej, z modnym napisem – 9,99 zł

 

Wnętrze w stylu hygge


Hygge nie da się osiągnąć bez akcesoriów – świec, punktowego oświetlenia, ciepłych pledów i poduszek. W PEPCO znajdziesz wszystkie te produkty.

Oświetlenie to numer jeden w aranżacji wnętrza hygge. 80% Duńczyków na pytanie: z czym kojarzy Ci się hygge, odpowiada, że są to właśnie świeczki2.

W wielu domach pojawiają się także kule LED-owe. Tym, co nadaje wnętrzu klimatyczny nastrój sprzyjający relaksowi, jest przede wszystkim ciepła barwa światła. Przepis jest prosty – kilka drobnych punktów świetlnych w pomieszczeniu zamiast jednego mocnego źródła. Taki efekt można osiągnąć dzięki świecom, latarenkom oraz właśnie LED-owym kulom. Najważniejsze jest znalezienie harmonii w oświetleniu. 

 

Świeca w osłonce ceramicznej – 7,99 zł

 

Kule świetlne, 20 szt. LED, dostępne różne wzory – 29,99 zł
Narzuta pikowana, o wymiarach: 200 x 220 cm – 59,99zł
Świeca w ceramice – 7,99 zł
Latarenka, dostępna w różnych kolorach, o wymiarach: 11,6 x 15,7 cm – 9,99 zł
Zestaw 3 domków drewnianych, o wymiarach: 25 x 8 x 30 cm, 21 x 8 x 25 cm, 18 x 8 x 20 cm – 9,99 zł

 

Nic tak nie dodaje ciepła wnętrzu jak tekstylia. Miła w dotyku narzuta, ciepły, miękki koc i pyszna herbata w ulubionym kubku to sprawdzony sposób na udany wieczór.

Wiosenna kolekcja PEPCO to duży wybór dodatków, które umożliwią zaaranżowanie wnętrza zgodnie z koncepcją hygge: koce i poszewki w charakterystyczne, skandynawskie wzory, stołki na drewnianych nóżkach czy wiklinowe latarenki i metalowe kosze.

 

Poszewka o wymiarach: 40 x 40 cm – 9,99 zł
Kosz metalowy z wkładem, o wysokości 39 cm – 29,99 zł

 

Czy zgadzacie się z nami, że hygge to recepta na szczęście?

 

 

Bibliografia

1.Hygge. Duńska sztuka szczęścia, Marie Tourell Søderberg
2.Hygge. Klucz do szczęścia, Meik Wiking 

 

 

Prezentowana oferta obowiązuje do wyczerpania zapasów. Oferta w sklepach może różnić się pod względem ilości i dostępności asortymentu. Zdjęcia prezentują przykładowe wzory produktów i mogą nieznacznie odbiegać od rzeczywistości.